rmehellIsabelle rmehellIsabelle
  • 24-11-2016
  • Mathematics
contestada

The ratio of the sale price of a textbook to the original price is 1:3. The original price is $81. What is the sale price. Create a proportion to find out.

Respuesta :

alsteva alsteva
  • 27-11-2016
x - sale price
y - original price

[tex]x:y=1:3 \\x:81=1:3 \\3x=81\times 1 \\ \\x= \frac{81}{3} \\ \\x=27[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Linda purchases 4/5 of a pound of apples for $5.00. What is the cost per pound of apples?
I need help with this probability problem. I’m helping my brother with his homework and I don’t know how to solve this question. He is in 7th grade math.
Which document influenced the Founding Fathers in reference to the Declaration of Independence and the English Bill of Rights? A The Bible B The Constitution C
When to use number in the iu pac name for eg - 1-hexene
What does a high white blood cell count indicate?
A right circular cylinder has a height of 22 1/4 ft and a diameter 2 2/5 times its height. What is the volume of the cylinder? Enter your answer as a decim
if a wave has amplitude of 0.2 meters a wavelength of 0.5 meters and a frequency of 32 Hz at what speed is it moving 1, 6.4 m/s 2, 16 m/s 3, 32.5 m/s 4, 32.2 m/
PLEASE HELP! I NEED IT HELPPPP!The Daughters of the Revolution eventually admitted African American to their hall.Which best analyzes how this detail supports
Next, what equation is used to find the number of which 32% equals 8? Let x = the whole. Use the general equation part = percent ⋅ whole
I need the answers to 17 18 27 28