semalzahra14 semalzahra14
  • 23-05-2021
  • Physics
contestada

a firm produces 400 units of output at a total cost of $1,000. if fixed costs are $200

Respuesta :

2004alicewong
2004alicewong 2004alicewong
  • 23-05-2021

Answer:

1000/400=2.5

2.5×200=500 units

Explanation:

1000 is the price, the price of 1000 has to divided into 400 units to get 1 unit value to 2.5 dollar. If u got 200 unit, u have to times 2.5 dollar, imagine if 1 unit got 2.5 dollar, then u how many units u have to times to get the cost?

Answer Link

Otras preguntas

what is quicksand? how does it work?
1 pound = 100 penny = 10 penny x 10 penny = 1/10 pound x 1/10 pound = 1/100 pound = 1 penny => 1 pound = 1 penny How is this possible if 1 pound = 100 pen
16. The spreading of sound waves around openings in barriers is called A. reverberation. B. an echo. C. diffraction. D. refraction.
what is a cardinal? please help
What was good abt technology in 1930
How do you multiply 5/12 times 2/9?
What was good abt technology in 1930
Solve this.. ➕+ ➕ + ➕+ ➕=30 Fill the boxes using (1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15) U can also repeat the numbers..
1. (k+7)² =2892. (2s-1)² =2253. (x-4)² =169please help me answer these :)
what is nationalism