maddiebailey200 maddiebailey200
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

A 120-watt light bulb uses about 0.1 kilowatt of electricity per hour. if electricity cost $0.20 per kilowatt hour, how much does it cost tp have the bulb on for an hour?

Respuesta :

Jyncarecat
Jyncarecat Jyncarecat
  • 25-05-2021

Answer:

$0.02

Step-by-step explanation:

Yes

Answer Link

Otras preguntas

the difference between a number,x, and 4 is 9. find the number​
please help. I can't understand anything in my biology class​. It just goes right over my head.
which term describes an educated guess based on observation and background research of a topic? a. conclusion b. hypothesis c. law D. theory
Find the area of the triangle with the given measurements. Round the solution to the nearest hundredth if necessary. B = 103°, a = 12 cm, c = 22 cm
IF YOU ANSWER THIS MY NEXT QUESTION YOU WILL GET 200 POINTS! Some science careers help animals. What careers in science could you consider if you want to work
i need help on this question please​
Multiple choice answers
Twelve divided by the sum of x and 2 equals the quotient of 4 and the difference of x and 2. Find x.
Hi! this question applies to #43
write the equation x/2+3y/5= -1 in standard from and draw the graph​