calebhart54 calebhart54
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?

Respuesta :

100040786 100040786
  • 21-06-2021

Answer:

$4.2 for 14

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which belief holds that “there is only one God, but God has many different faces”?
A jeweler purchases silver for use in its products. The firm uses 180 grams of silver per week and purchases silver for $2.6 per gram from a supplier. The cost
0.76 = ____% 0.76 = ____%
I sent a message to you thus morning did you check your ____?a. blog b. inbox c. laptop ​
What are the benefits and drawbacks of citizen journalism?
Why does regionalism occur in the United States?
I chose the gender analysis
What is the slope-intercept form of the equation of a line that passes through (1,-6) with a slope of 5?
Parallel lines tand u are cut by two transversals.r and s, which intersect line u at the same point. S (3x + 17) 462 [( 4- 800 N What is the measure of angle 2?
X = ?° please help :)​