fabianjaylani7
fabianjaylani7 fabianjaylani7
  • 22-07-2021
  • Mathematics
contestada

You pay $1.25 per pound for x pounds of apples?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 27-07-2021

Answer:

$1.25x

Step-by-step explanation:

Given :

Cost per pound = $1.25

Number of pounds of apple = x

The total cost of apple = (cost per pound * number of apple in pounds)

Hence,

Total cost of x pounds of apple is :

($1.25 * x)

= $1.25x

Answer Link

Otras preguntas

This seems complicated please help me !!!!!!!
Patient is suffering from conjestive heart failure involving the left side of their heart why would they experience dyspnea
PLEASE ANSWER QUICK Because of their close proximity, which statement is accurate about Japan and Korea? A. The people of Japan ruled Korea for thousands of
What is true of the 1904 Roosevelt corollary to the Monroe doctrine ?
A cylinder has a circular base with a radius that measures 9 inches. Determine the diameter of the base of the cylinder. 3 inches 4.5 inches 18 inches 81 inche
The Roosevelts and the Jaspers live in the same city and pay the same salestax rate, and both families made $16,000 in taxable purchases last year, if theRoosev
How do i do mean and median
The lateral area of a right prism having a perimeter of 25 inches and a height of 5 inches is?
Genes are sections of DNA that contain information to make a protein. Genes can be turned on or off to control the protein production process. If a gene is not
Solve the inequality and the solution to the graph