casteelamy177 casteelamy177
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

you buy butter at 3 dollars a pound one portion requires 2oz of butter how much for one portion

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-07-2021

Answer:

0.375 dollars

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 oz

1 oz = 1/16 pound

2 oz = 2/16

2/16 * 3 = 0.375

Answer Link

Otras preguntas

In δabc, the sum of the measures of ∠a and ∠b is 47º. what is the measure of ∠c?
After Emily dies, she decides to go back to the living to relive her 12th birthday. How does she feel when she returns to the world of the living? What does she
given:Point K is between points H and J, HK= x-5, KJ=5x-12 and HJ=25. Find the value of x
How much is a 15% tip for a meal costing $32? a. $4.80 b. $4.70 c. $2.13 d. $1.50?
Why is it a good idea to check to see if your answer is reasonable?
we know a verb is reflexive if it ends in se.
Which two statements are consistent with the definition of a round character? A characters actions reflect a single trait. A character has a complex personality
Rank the temperatures from the highest to the lowest. I have 146°C, 351 K, 133°F, 95°F, 58°F, 25°C, 273 K
create a chart/graph to illustrate the earthquake data for California and Alaska. Please explain why you selected the graph (bar, line, pie) you did. Can somebo
Which of the following will cause a change in pitch when a sound is approaching or receding? Absolute magnitude Doppler shift Emission spectrum Paralla