isabelldavis2
isabelldavis2 isabelldavis2
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

3/4 pound of Colby cheese costs $1.69. Find the unit price per pound. (3/4 pound=12)

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 25-07-2021

Answer:

2.25

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

1.69           x

------     = ---------------

3/4 lb              1 lb

Using cross products

1.69 * 1 = 3/4 *x

1.69 = 3/4 x

Multiply by 4/3

1.69 * 4/3  = x

x=2.25333

Rounding to the nearest cent

Answer Link

Otras preguntas

how could a person  in the provinces be granted roman citizenship
Rationalize the denominator and simplify-[tex] \frac{ \sqrt{6} }{ \sqrt{3} - \sqrt{2} } [/tex]
How and why did the antislavery movement become more radical over the period 1815 to 1860?
.MOV' extension refers usually to what kind of file?
Which is the most appropriate unit of measurements to use to measure the thickness of a quarter? Elaborate. A.) meters B.) Kilometers C.) Centimeters D.) Millim
Anyone know how to do this? Look at picture
Please solve equations by completing square
.MOV' extension refers usually to what kind of file?
a⁴+b⁴=a²b² ,prove that a⁶+b⁶=0
a⁴+b⁴=a²b² ,prove that a⁶+b⁶=0