Queenangel2468
Queenangel2468 Queenangel2468
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

If Caleb bought 1.2 pounds of cheese that was selling for 5.95 per pound. How much did Caleb pay for the cheese.​

Respuesta :

mrojaspurple mrojaspurple
  • 24-08-2021

Answer:

$7.14

Step-by-step explanation:

If each pound of cheese is $5.95. You just have to find out how much 1.2 pounds is worth. So, you multiply 5.95 times 1.2 pounds and you'll get $7.14

Answer Link

Otras preguntas

Can concussions kill you?
what is the fraction for 105/100
What type of bond is shown below, where electrons are shared between the bonded atoms? A) covalent bond B) ionic bond Eliminate C) hydrogen bond D) cellular bon
An airplane takes off 12 and a half miles south of a city and flies due north at a constant speed of 180 miles per hour what is the plane's position relative to
If you are asked to determine an object’s speed, what information must you have? A. distance and period of time B. distance and change in position C. period of
Ganesh is making a scale model of the space needle in Seattle, Washington, for a report on the state of Washington. The space needle is 605 feet tall. If the mo
Where is oxygen content in a river or stream likely to be highest? a. the source b. the mouth c. the middle portion d. none of the above
Which is an effective way to manage stress? Practice multitasking. Eat a high-protein diet. Keep an active calendar. Maintain a regular sleeping schedule.
Gills Lungs Skin These may ALL be classified as organs of A) excretion. B) locomotion. C) respiration. D) the nervous system.
What happened at the Battle of Bunker Hill?