alexvota8776 alexvota8776
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $6 for an 8 oz bag of chips. How much does 1 oz cost?

Respuesta :

lisboa lisboa
  • 31-08-2021

The cost of 1 oz of chip is $ [tex]\frac{3}{4}[/tex]

Given :

It costs $6 for an 8 oz bag of chips

Explanation

8 oz of chips cost $6

For example , If 5 pencils cost $10

then 1 pencil cost = [tex]\frac{10}{5} =2[/tex]

We are asked to find cost of 1 oz, so we divide the cost by the number of oz

8 oz of chips cost $6

1 oz cost =[tex]\frac{6}{8}=\frac{3}{4}[/tex]

The cost of 1 oz of chip =$ [tex]\frac{3}{4}[/tex]

Learn more :  brainly.in/question/36777351

Answer Link

Otras preguntas

how do I expand this?    3(2y-5)
how does groundwater cause erosion and deposition?
What Is Multiliteracy?
A steel block has a volume of 0.08 m³ and a density of 7,840 kg/m³. What is the force of gravity acting on the block (the weight) in water?
When 0.2mol of calcium reacts with 880g of water 2.24L of hydrogen gas form at STP How would the amount of hydrogen produced change if the volume of water was d
What is the movement of water through the environment known as
How many whole numbers less than 500 can be formed using the digits 1,2, 4, and 5
A bee flies 25 m north of the hive, then 10 m east, 5 m west , and 10 m south. How far north and east of the hive is it now? Exsplain how u calculated your answ
when does Katniss ask herself a tough question
How many 6 digit number combinations are there?