joselandeexantus joselandeexantus
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

Fabric costs $11.99 a yard. Leo buys 4 yards of red fabric and 3 yards of blue fabric. How much does Leo spend on fabric?

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 25-08-2021

Answer: 83.93 dollars

Explanation:

He bought 4+3 = 7 yards total

He spent 7*11.99 = 83.93 dollars

This is assuming that the red and blue fabrics cost the same per yard.

Answer Link
marissalinn marissalinn
  • 25-08-2021
Answer : $83.93

Step by step explanation:
4+3 = 7
11.99 x 7 = 83.93
Answer Link

Otras preguntas

A food service worker earns $12 per hour . How much money ,m, does the worker earn on a shift of h hours ?
Which organs are associated with the transformation of glucose into glycogen?
Why was Stonehenge built?
Which of these measures most strongly contradicted the prevailing ideas of the time? (5 points) the draft propaganda economic planning suppression of dissent
For each term or name, write a sentence explaining its significance. • Negritude movement • Kwame Nkrumah • Jomo Kenyatta • Ahmed Ben Bella • Mobutu Sese Seko
how do you know when there's a run on sentence
Write 5% as a fraction and as a decimal.
Explain how atherosclerosis can impact the heart itself. What happens if plaque blocks blood flow in the coronary arteries?
how do you write 3.60 as a fraction in its simplest form
Harold has 2384 grams of zinc ofr his science experiment. How many kilograms does he have?