kris8699 kris8699
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

a package of 12 pencils cost $0.96. what is the price for each pencil in dollars

Respuesta :

jasmineserrano246 jasmineserrano246
  • 25-08-2021

Answer:

each pencil costs 8 cents

Step-by-step explanation:

.96 divided by 12 you get .08

Answer Link
AnuphatLai
AnuphatLai AnuphatLai
  • 25-08-2021

Answer:

0.08

,

Step-by-step explanation:

0.96 divide by 12 =0.08

Answer Link

Otras preguntas

A biologists uses the equation l = 2a + 13.1 to estimate the length (l), in centimeters, in terms of the age (a), in months. Based on the model, what i
What must happen before meiosis can begin
Organize the items listed into the proper sequence of events for gas exchange. a: O2 is transported to cells by circulatory system. b: O2 is drawn into the lu
he equilibrium constant, Kc , for the following reaction is 7.00×10-5 at 673 K.NH4I(s) NH3(g) + HI(g)If an equilibrium mixture of the three compounds in a 4.90
Which of the following is the most important step in the process of setting goals?
Explain the basic principles of a membrane separation unit operation
" Name the model that was developed by Richard Hackman and Greg Oldham to describe ways to make jobs more motivating.A) the Situational Leadership ModelB) the F
Explain the basic principles of a membrane separation unit operation
What component can be used for user input or display of output? JButton JLabel JTextField JFrame
What is the correct way to indicate "for one month"? A. Hago un mes que B. Hace que C. Hacemos un mes que D. Hace un mes que…