ortiz107232 ortiz107232
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

if you buy 5 bananas for 3 dollars how much do you pay for one

Respuesta :

mkhan27 mkhan27
  • 25-08-2021

Answer:

One banana costs $1.66.

Step-by-step explanation:

You divide 5 by 3 and you get 1.66666666667, but its long so we have to shorten it. When you shorten the amount you get is 1.66.

Hope this helped! :D

Answer Link

Otras preguntas

Size of z= 1-cos(a)+i sin(a)=??​
Why do earthquakes often cause damaging fires
Write a function that takes as input a person’s name, city, state, zip code, and address, where the address is either one string (one line) or two strings (two
what would you do with a TV if you are from the past and dont know to do with it
Your teacher is giving a test worth 200 points. There are a total of 32 four-point and seven-point questions. How many 4 and 7-point questions are on the test?
Marge wants to save money on a new skateboard. At the store near her, the skateboard she wants is listed at a regular price of $250. On Saturday, the store will
Whats 13⁵+234⁶=7⁹ Brainlest
Which of the following best characterizes the relationship between the first and the second paragraphs? The first paragraph states the disadvantages of engaging
What might have happened if they didn't agree to the Mayflower Compact?​
Do we see color with reflection through our eyes light? Yes or no explain (Science)