kenxann2004 kenxann2004
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar sign.
What is the cost of 1 goldfish?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2021

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar.

  • Cost of 12 goldfish = $3
  • Cost of 1 goldfish = $3/12 = $1/4

= $0.25

The cost of 1 goldfish is $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

A mapping diagram shows a relation, using arrows, between inputs and outputs for the following ordered pairs: (negative 6, 0), (2, 1), (negative 7, negative 4)
It cost Tristan $5.60 to send 112 text messages. How much would it cost to send 87 text messages?
Compare and contrast North Korea and the United States’ government
Americans chose allegiances based on geography not ideology (where they lived vs. what they believed). The Emancipation Proclamation was a major turning point i
HELP WILL GIVE BRAINLIEST!!Aiden has $15.00 on his copy card. Each time he uses the card to make a photocopy, $0.06 is deducted from his card. Aiden wants to be
Differentiate Square numbers and cube numbers
According to the legend, where was Quivira located? a. Oklahoma b. New Mexico c. Texas d. Kansas
3^20 = 3,486,784,401. How many other whole numbers can you raise to a power and get 3,486,784, 401? Explain or show your reasoning.
Read the excerpt from Harriet Tubman: Conductor on the Underground Railroad. She had told them about the place where they would stay, promising warmth and good
What type of figurative language is the underlined text? How does this figurative language contribute to the meaning of the poem? ANWSER 1 "simile" 2" It desc