minalstalyssaabeth minalstalyssaabeth
  • 22-12-2016
  • Mathematics
contestada


Help please!!










Solve for r.

p = 4r + 3t
A) r =
p - 3t
4
B) r =
p - 4t
3
C) r =
p + 3t
4
Eliminate
D) r =
p + 4t
3

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-12-2016
I hope this helps you




4r=p-3t



r=p-3t/4
Answer Link

Otras preguntas

Ava takes guitar lessons. The lessons cost $90 each month. She has 4 lessons every month. How much does each of Ava‘s guitar lessons cost?
100 points if coolio julio
Corporate AAA bond interest rates for 12 consecutive months are 9.5%, 9.3%, 9.4%, 9.6%, 9.8%, 9.7%, 9.8%, 10.5%, 9.9%, 9.7%, 9.6% and 9.6%. What is the three-mo
Which graph represents f(x) =3(2)^x
A 9-pound carton of oatmeal costs $8.55. What is the unit price?
Kristi got 24 out of 30 questions correct on her Civics test. What percent did she get correct? A.) 72% B.) 80% C.) 86% D.) 94%
Please help! Math question, will mark brainlist
When 2 or more different atoms chemically combine A. Element B. Compound​
Justin is buying a cell phone that has a regular price of $449. The cell phone is on a sale for 15% off the regular price. What will the sale price be?
How was life the same for the rich and the poor in rome