all9eJra3lgirl all9eJra3lgirl
  • 25-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of turkey costs (3w 8) dollars and a pound of cheese costs (4w-3) dollars.mrs.young bought 2 pounds of turkey and three pounds of cheese.

Respuesta :

KateBlake
KateBlake KateBlake
  • 25-12-2016
[tex]x = 2(3w + 8) + 3(4w - 3)[/tex] , where x is the total cost in terms of w.

[tex]x = (6w + 16) + (12w - 9)[/tex]

[tex]x = 18w + 7[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Write 25-1/11 in surd form
The measure used to report price changes at the wholesale level is the:
Identify the common substance that has the highest density.
find the values of the six trigonometric functions for angle theta in standard position if a point with the coordinates (-4, -3) lies on its terminal side
In the book un autre été pas comme les autres ,With whom will they stay in Trocadéro?
Which of these is NOT a reason that scientists do experiments?
I got to write A summary about how would life be without a Government how would it it will affect life
In a chart, list three ways states treat nonresidents differently and the same as residents.
Find the area of the region bounded by the parabola y=5x2y=5x2, the tangent line to this parabola at (2,20)(2,20) and the xx axis.
When ruko, a device used to stream movies at home, increases prices by 48% total revenue decreases by 61%?