flattykawa71
flattykawa71 flattykawa71
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. Each bagel cost $1.50. She paid a total of $20. Write an equation to determine how many bagels she bought.

Respuesta :

doglover985672
doglover985672 doglover985672
  • 22-10-2021
Answer: 16 x 1.50 = 20

I think it’s that, hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

Reduce the fraction 36/48 to its lowest terms. A. 6/8 B. 3/4 C. 1 1/4 D. 1 12/48
Sound waves are transferred by the compression of particles. The closer the particles are to one another, the faster the energy is transferred. Therefore, s
Which was the main purpose of the flexible response military strategy? a. To enable the US to fight all out war around the world b. To decrease the number of nu
The development of mass production and cheap shipping meant that the prices of manufactured goods increased rapidly. factory goods could be purchased across the
Deforestation can lead to which ecological issue?
Why is it important for a cell to regulate protein production?
is water evaporating from a pond a physical or chemical change and why
How did legalism influence Chinese society during its dynastic era?
Which Indian ruler ordered the construction of nearly 84,000 stupas to honor Buddha?
Which sentence contains a progressive verb? a. Shannon has promised to pay me back by the end of the week. b. I am running in a charity race next month.