schiarese1966
schiarese1966 schiarese1966
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

Dorian buys 2 pounds of almonds for $21.98 and 3 pounds of dried apricots for $26.25. Which less expensive per pound? How much less expensive?​

Respuesta :

christyshayandr christyshayandr
  • 25-10-2021

Answer:

apricots is less expensive by $2.24

Step-by-step explanation:

21.98÷2=10.99

26.25÷3=8.75

10.99-8.75=2.24

Answer Link

Otras preguntas

What were negative aspects of Joseph Stalin's first Five-Year Plan? Choose three answers.
I had this question for SBI4U
I WILL GIVE BRAINIESTThe measure of angle N is (3x + 18) degrees . The measure of angle B is (2x + 142) degrees. If angle N is the supplement of angle B, what i
What happened to Helen after her illness?
Find an equation for the line that passes through the points (-6, -6) and (4,-2)
use your calc to work this out
what language is this?​
Assessment ? Which of the following statements is TRUE? A. Children should be taught and encouraged to help clean up toys. B. Teachers should put all the toys a
6. 0, 16, 32, 48, 64, ______, ______, ______ what is the next 3 numbers.
Each x block shown on the scale has the same weight. See if you can answer the question. When you have your answer, enter it in the box below and select Submit