kisanyasimpson
kisanyasimpson kisanyasimpson
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 kg of pork cost $1200, which would give the cost of 9kg of pork?

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 23-11-2021

4 kg of pork = $1200

Then, 1 kg of pork = $1200/4 = $300

Now, cost of 9 kg of pork = $300 × 9

=》Cost of 9 kg of pork = $2700

_____

RainbowSalt2222 ☔

Answer Link

Otras preguntas

simple 10 linear inequalities​
divide 16x³+31.6x²-6.8x-12 by x+2​
Emma runs 12km Cycles 26km Running speed X km/m Cycling speed 10km/hr faster than running speed Total time taken 22 hrs and 48 minutes An expression for time in
Suppose an author writes a story about a princess who chooses to marry the stable boy instead of the prince. With this reversal in character depiction, what the
helpppppppp !!!!! please
Solve for x. Assume that lines which appear to be diameters are actually diameters.
Bonjour il faut que je remplisse ces programmes en maths j'y arrive vrm pas.. SI quelqun a la gentillesse de m aider.. Situation Le jour de la Fête de la scien
pa help po grade 10 araling panlipunan
What did Nicolae ceausescu to his own people on December of 1989?
what does line 4 refers to?in sonnet 73​