sebastian382843 sebastian382843
  • 24-11-2021
  • Mathematics
contestada

At a local grocery store, 7 lb of squash cost $14.00
and 4 lb of tomatoes cost $10.00.

Respuesta :

aaaaaaaaaayyyy aaaaaaaaaayyyy
  • 24-11-2021

Answer:

1 LB of tomatoes is $2.50 and 1 LB of squash is $2.00

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why did Lincoln decide to change his official stand on slavery? a. because of antislavery sentiment at home and abroad b. because he needed more soldiers to joi
Which expression is equivalent to the given expression? 19x–23x a. x(23–19) b. 19(x–23) c. 19x(1–23x) d. x(19–23)
What the pattern then rule for each. Number 18,250 18,500 19,000 20,000
a farmer has one square mile of land, if he divides his land into square fields that are 1/2 mile long and 1/2 mile wide, hoe many fields will he have
How do you get the answer to 10+12y=2y+40
how can i use troubleshooting in a sentence
How to solve (-2-2i)(-4-3i)(7+8i)
What kind of molecule is formed when many disaccharide molecules are combined
The narrator of "Uncle John's Farm" is _____.
Gary and Jill both want 23 stickers for a school project there are 3 sheets of 10 and 30 single stickers on the table how could Gary an Jill each take 23 stic