emcdonald091 emcdonald091
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada



The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 7 pounds cost $5.46, find the cost of 3 pounds

Respuesta :

mohammedtaisiralam06
mohammedtaisiralam06 mohammedtaisiralam06
  • 23-02-2022

Answer:

5.46÷7=0.78

0.78=1 pound

0.78×3=$2.34

It is $2.34

Answer Link

Otras preguntas

Graph the line with the slope of -4 and passing through ( 3, 5 ).​
advice for dealing with stress. Would those strategies work for you? How do you deal with stress? please, somebody, help me, I'll mark you as a brainist
solve pls brainliest
ignore mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
HELP IM TIMED!!!!!!!!!! Question 2(Multiple Choice Worth 5 points) (MC) STORIES OF USEFUL INVENTIONS, excerpt By S. E. Forman 1911 THE MATCH There never was a t
the erie canal connected what two bodies of water?
GIVING BRAINLIEST! A hot air balloon is tied to the end of a 60-m rope. When the balloon is at an altitude/vertical height of 50 m, what angle of elevation doe
Tshering enterprise limited is planning to increase its sale by 30% in the next quarter.Identify the feature of management hight-lighted in the given statement.
which molecules bind regulatory sequences of dna to encourage positive regulation of transcription?
name three features of a river and explain how these features help the civilization. ​