deglasstransportatio deglasstransportatio
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 12 eggs cost $5 At this price , how much does each individual egg cost?

Respuesta :

fluffypsychobunny
fluffypsychobunny fluffypsychobunny
  • 24-02-2022

Answer:

each egg costs 42 cents

Step-by-step explanation:

since it’s five dollars for twelve eggs, divide five by twelve to get the cost per egg

Answer Link

Otras preguntas

Select the letter of the correct answer. Suppose the Wangs want to rent a room measuring 19 feet by 14 feet, but they need to carpet the room beforehand. If the
a biker is riding with a speed of 15 m/s. A dog runs out in front of the biker, who slams on the brakes and comes to a stop 2 seconds later. what distance did t
qual e o masculino de madrinha
What is the value of x?
The storm made a tree fall across the road making the main route into the village _____. 1. undetectable 2. unacceptable 3. inaccessible 4. ineffable
Describe the gift that Mr. Pirzada give Lilia and how Lilia cares for the these Gift
Nuclear fission involves what? A.combining atoms B.splitting atoms C.alternating atoms D.consuming large amounts of energy
Match the portions of piecewise functions represented in the graph with their corresponding ranges of x=values.
Gt company has $200 in cash, $500 in accounts receivable, and $700 in inventory. the company also has $200 in accounts payable and $200 in unearned sales revenu
What is the tone of "Fitting Your Bike Helmet"? A) uplifting B) objective and factual C) humorous D) smug and boasting