layladakhlallah2020 layladakhlallah2020
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Please help!!!! A hardware store sells a pack of 4 specialty light bulbs for
$20. A grocery store sells a pack of 6 of the same specialty
light bulbs for $24.
w

Respuesta :

liviathecheater liviathecheater
  • 24-02-2022
20/4=5
24/6=4
pack of 6 is better value
Answer Link

Otras preguntas

How many 4-digit odd numbers can be made if repetition is allowed?​
What value will make the equation true? -2.1 – ? = -12
"disgrace" Many writers use a country setting to establish values within a work of literature. For example, the country may be a place of virtue and peace or on
A delivery truck is transporting boxes of two sizes large and small. The combined weight of a large box and a small box is 75 pounds. The truck is transporting
Angus is painting a room with 500 square feet of wall space that needs to be painted.He has painted 72% of the walls already.What area of the walls has Angus No
What was Operation Overlord? a. the code name for the Allied invasion of Normandy b. the code name for the Axis invasion of France c. the code name for the proj
Find the sum: 3/4 + 3/8
A professor using an open source introductory statistics book predicts that 10% of the students will purchase a hard copy of the book, 55% will print it out fro
Last week, the price of apples at a grocery store was $1.60 per pound. This week, apples at the same grocery store are on sale at a 10% discount. What is the to
Two infinite, uniformly charged, flat surfaces are mutually perpendicular. One of the sheets has a charge density of +60 pC/m2, and the other carries a charge d