braylonedwards01 braylonedwards01
  • 23-01-2017
  • Mathematics
contestada

You purchase 5 pounds of apples and 2 pounds of oranges for $9.your friend purchases 5 pounds of apples and 6 pounds of oranges for $17

Respuesta :

merxinda
merxinda merxinda
  • 23-01-2017
Apple is a dollar per pound, and orange is 2 dollar per pound.
5a+2o=9
- 5a+6o=17
-4o=-8
-4o/-4=-8/-4
O=2

5a+2(2)=9
5a+4=9
-4 -4
5a=5
5a/5=5/5
A=1

Answer Link

Otras preguntas

One less than the product of four and a number. (Algebraic expression)
Part A: which of the following identifies the central idea of the text A) WWII was a global war, with battle fronts in many countries, and the war had a dramati
Which of the earths biomes meets the following three characteristics characteristics? i. It is located in polar climate zones at high latitudes ii. It has pla
Help on this ASAp and TY
Q1.What is the mass of 5 moles Of 1.Mg
after each dream, gilgamesh says to enkidu, "dear friend, tell me, what does this mean?" What effect does this repition have
Please write only vertical compression or stretch
Harvey is 3 times as old as Jane. The sum of their ages is 52 years. Find the age of each. Jane is 13 and Harvey is 39 Jane is 12 and Harvey is 48 Jane is 13 an
select all the true statements. WILL GIVE BRAINLIEST ANSWER!!!<3 ​
In your own words,describe what it means to be Physically literate(educated)person