MusicFreak
MusicFreak MusicFreak
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

will someone please walk me through this problem

will someone please walk me through this problem class=

Respuesta :

yashddsy26
yashddsy26 yashddsy26
  • 24-01-2017
it x= 2 ! so B is the correct option .
as

x+4=6
X=2
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2017
first multiply both sides by 3
(x + 4)
--------  * 3 = 2 * 3
    3

simplify
x + 4 = 6

now subtract 4 to both sides
x + 4  - 4 = 6 - 4
simplify
x = 2

Answer Link

Otras preguntas

realized income is also known as ____ (first correct answer gets 10 points)
What is the lifespan of a beta fish
round 6.8735 to two decimal places
After World War II, African and Asian leaders identified _____ as the defining theme of their new political cultures.
In a certain candy store, 3 pounds of candy and 2 pounds of mints cost $10.80, and 1 pound of candy and 3 pounds of mints cost $5.35. What is the cost per pound
When Linnaeus began classifying organisms in the 1700s, he categorized them as plant, animal, or mineral. These kingdoms were later revised to exclude minerals
how does plate movement create earthquakes
Which two powers guide much of the daily work of Congress? A. the sovereign power and inherited power B. the commerce power and the taxing power C. the veto p
MATCH each number to its corresponding letter. 1. number of different organic compounds A) coal 2. major source of medicin
Which one is it? :\ Las muchachas ____________ muy bonitas. eran fueron