bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

Will Mark Branliest!!Ashley took $20 out of her savings account each week on Friday. How many weeks ago did she have at least $250 in her account?Write and solv
A rocket fires two engines simultaneously. One produces a thrust of 725 N directly forward, while the other gives a 513-N thrust at 32.4° above the forward
How did Alexander the Great contribute to globalization? He was a trader who brought Chinese goods to Greece He explored Egypt. He spread western culture as he
The ratio of feet to yards is 3 to 1. Reyna threw a ball 30 feet. How many yards did she throw it?
Describe the connection between the industrial revolution and the expansion of suffrage
How does one copy and paste and cut on Windows OS?
[tex] \tan^{4} x - 4 \tan^{2} + 3 = 0[/tex]​
The given line passes through the points (−4, −3) and (4, 1). What is the equation, in point-slope form, of the line that is perpendicular to the given line and
There are several ways to prove that a shape is a parallelogram. Describe the various ways and provide a proof using one of the methods you describe.
Put the sentences into the correct order. Susana y Pablo están en la calle en Panamá. Pablo no quiere cruzar la calle. Pablo cree que los conductores conducen m