bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

if i have 8 pencils that cost 14 dollars what is the unit rate?

Respuesta :

phenomenal629 phenomenal629
  • 26-01-2015
$1.75 you divide 8 by 14
Answer Link

Otras preguntas

William is interested in exercising more, but does not feel he has the time. Write a short response explaining how he can find the time to exercise.
What is the best estimate of the frequency of the wave shown below? WavesAQ4 A. 0.40 Hz B. 0.85 Hz C. 1.25 Hz D. 2.50 Hz
A resource (like the sun) that essentially never "runs out" is said to be____.A)reusableB)recyclableC)inexhaustibleD)nonrenewable
Combine like terms to simplify. 4. Z + 5e + 3z + 13 - 8 - 2e PLEASE HELP!!!
What is the simplified form of 100x^36? A.10x^18 B.10x^6 C.50^18 D.50^6
A plane requires 3300 gallons of fuel and 75 minutes to make a round trip to Prague, and it takes 5700 gallons of fuel and 130 minutes to make a round trip to S
Which of these factors led the Greeks and Persians to organize their cities in very different ways? A. Their abilities to access vital trade routes B. Their dif
You invest $1,000 in a complete portfolio. the complete portfolio is composed of a risky asset with an expected rate of return of 16% and a standard deviation o
How does the age structure affect population growth short answer?
Explain how jet stream could change the direction the weather front is heading.