aquadrop223 aquadrop223
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

Cheryl paid $37.20 for 12 gallons of ice cream for a school picnic. How much would 1 quart of ice cream cost?

Respuesta :

Pwhndaz111
Pwhndaz111 Pwhndaz111
  • 26-01-2017
First, you need to get to one gallon, which is 37.20 divided by 12. (3.1)
Divide that number by four, which is: 0.775, or 0.78 rounded up to the nearest hundredth.
Hope that helped.
Answer Link
zaniyah223
zaniyah223 zaniyah223
  • 26-01-2017
Remember that we had to cover 12 gallons into quarts, so we did 12 x 4 = 48 quarts. SO THE ANSWER WOULD BE... Divide $37.20 by 48... AND IT WOULD GET YOU O.78
Answer Link

Otras preguntas

What Were The Contributions Of Jawaharlal Nehru?
The Longest Canal In India Is Named After Which Politician?
Write 258/300 as a decimal and as a percent.
Was Dracula a real person?
Which is an example of the executive branch imposing a check on the legislature's power to make laws?
Is nigel farage rich?
please help!!! Which of the following best describes the contributions of Dorothea Dix? Dorothea Dix helped found the first homeless shelter for poverty stricke
Imagine you are a reporter covering a revolution in one of the African nations. Write a headline and article describing it. REVOLUTION
Which argument is true based on this excerpt from the US Constitution? "Judgment in Cases of impeachment shall not extend further than to removal from Office, a
What was the "bread and circuses" policy, and how did Roman politicians benefit from it?