aestheticcloudy61
aestheticcloudy61 aestheticcloudy61
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store buys organic
apples for $0.75 per apple. The
store marks up the cost of each
apple by 23%. How much will each
apple cost at the store?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-04-2022

Answer:

ok so 23 percent more means thats its the oringaly price times 1.23 so

0.75*1.23=9.225

92 cents per apple

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

Multiply 4 and 7. Then, divide by q.
What is the significance of each of the following in the study of astronomy: (a) Dark Matter (b) Dark Energy (c) 21 cm Radiation
Elena: ¿De dónde vienes? Diana: Yo _________ de Argentina.
Solve each inequality (question 20 please, already have 14 and 17 figured out)
When multiple SCSI devices are attached, what do they use?
How did the South reverse much of the Civil Rights Act of 1866?
A triangle has side lengths in a ratio of 1:1:1. a. What does this ratio mean? b. What type of triangle has this side length ratio?
A collection of dimes and nickels has a value of 1.65. if there are 20 coins in all how many of the coins are dimes?
Which statement is true about the graphs of the two lines y= -8x - 5/4 and y= 1/8 x + 4/5?
3/4 of a number multiplied by seven