queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Liam spends $4 for 2 pounds of grapes. The grapes sell at a rate of $
per pound.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Grapes sell at a rate of $2 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Total Pounds)

($4) / (2)

$2


Answer:  Grapes sell at a rate of $2 per pound

Answer Link

Otras preguntas

1 kg of sand has a volume of 400 cm*. What is its densityin g/cm*. ( * is cubed)
You are having a family-barbeque. in attendance are a grandfather, a grandmother, two fathers, two mothers, four children, three grandchildren, one brother, two
An object has a mass of 8.00 kg. What is the gravitational force on the object by the earth?
If this were a theoretical frictionless plane, what would be the mechanical advantage? H + 9H = 10H H ÷ 9H = 1 ÷ 9 9H ÷ H = 9 ...?
A function f satisfies the following conditions: f(5)=20, f'(5)=2, and f"(x)<0, for x>=5. Which of the following are possible values for f(7)? possible ch
outline three christian beliefs about marriage?
the population of a bacteria culture doubles in number every 12 minutes. the ratio of the number of bacteria at the end of 1 hour to the number of bacteria at t
What happens when gas particles in an inflated ball when it gets a hole? Why?
How to divide 19 divided by 789 step by step?
Alcohol was involved in ___ of the total traffic fatalities in 2012 nationwide. A. 3% B. 13% C. 21% D. 31%