JasiahS346208 JasiahS346208
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? 2-gallon container of laundry detergent for $23.36. or 17-cup container of laundry detergent for $20.06

Respuesta :

DimitriusO215918 DimitriusO215918
  • 25-10-2022

we gotta know the conversion between cups and gallons

We know

1 cup (US) = 0.0625 gallons

So, 2 gallon would be 2/0.0625 = 32 cups

So, the problem in cups is:

32 cups = $23.36

17 cups = $20.06

Definitely 32 cups for 23.36 is better buy

2 gallons for $23.36 is the better buy

Note:

23.36/32 = $0.73 per cup

20.06/17 = $1.18 per cup

Answer Link

Otras preguntas

Please answer this correctly
The amount of sugary beverages Americans consume is a leading health concern. For a given brand of cola, 12 oz. serving pf cola contains about 42 grams of sugar
put in chronological order world war 2 end corazon aquino is elected president of the philippeans india gains independence from the british east pakistan is dec
1. Antibiotic use can result in reduced synthesis of: A. vitamin K. B. vitamin D. C. vitamin A. D. carotenoids. E. vitamin E.
Number 3 How do i solve number 3? please provide details on how you do it. i'll make brainliest
why social advertisements are important
18 less than 7 times a number is 80. what is the number?
Please help me answer this question. Thanks a lot.
Plz help me get the right answer to these
Which of the following statements is true regarding T cell receptors? (Select all that apply.) They are formed by the rearrangement of V, J, C, and D gene segme