se1meganswimber se1meganswimber
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells snacks by weight. a six -ounce bag of mixed peanuts costs $3.60. predict the cost of two -ounce bag.

Respuesta :

jonesa2k16
jonesa2k16 jonesa2k16
  • 02-03-2017
A two ounce bag would cost $1.20
Answer Link

Otras preguntas

You are the owner of a music store. You are having trouble competing with the large discount stores that offer CDs at lower prices than the suppliers charge for
Which describes the vector calculation giving the magnetic force on a wire that carries current through a magnetic field?
What is the lenght of X?
Given what you know about chemistry and biology, do you think medications need to be polar or non-polar to be effective in the human body? Explain your thinking
Match the following terms to their correct definitions. Match Term Definition 1. Alliteration 2. Allusion 3. Idiom 4. Hyperbole 5. Meiosis 6. Metaphor 7. Metony
By using energy cycle method, calculate the standard enthalpy change for the following reaction: 3C2H2 (g) → C6H6 (l) Given that the standard enthalpies of comb
At a time t = 2.50 s , a point on the rim of a wheel with a radius of 0.180 m has a tangential speed of 47.0 m/s as the wheel slows down with a tangential accel
The iron-binding site of transferrin in Figure 19-15 accommodates certain other metal ions besides Fe3 and cer- tain other anions besides coj-. Data are given i
What is the name of a carboxylic acid with 5 carbons?
A radio talk show invites people to call in and state whether or not they think that sexual harassment in the work place is a common problem.