christyteaaa
christyteaaa christyteaaa
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Beef: $3.50 per lb
Chicken: $1.95 per lb

Question: Mrs. Campbell bought 1/2 lb of beef and 2 lb of chicken. How much did she spend?

Respuesta :

ngfriesema ngfriesema
  • 26-02-2017
$3.90 for the chicken and $1.75 for the beef
Answer Link
dsaketh
dsaketh dsaketh
  • 26-02-2017
1/2 (cost of beef for 1lb) + 2 (cost of chicken for 1lb)

1/2(3.50) + 2(1.95) = 1.75 + 3.9 = 5.65

She spent $5.65
Answer Link

Otras preguntas

logx=(logx)^2find the value of x without using calculator ​
deondra is a psychologist who prefers to listen to her clients and help them identify conflicts and feelings without offering them advice. she probably practice
triangles one and two are both isosceles meaning they each have two equal sides they each have a 30-degree angle explain why these triangles do not have to be s
Shamika earns $25.75 one week. The next week she earns $37.80, and she spends $32.How much money does Shamika have from these two weeks?
Which statement is correct regarding prefabricated temporary crowns? Select one: a. They can be used for posterior but not anterior preparations. b. They are av
In a group of 48 chilldren there are three times as many boys as girls how many girls are there?
Alcatuieste un text de 150-250 de randuri in care personajele sa fie un catel si un caine
l A ball is projected upward from ground level. After (t) seconds, its height in feet is given by the function “h(t) = -16(t)^2 + 112(t)” After how many seconds
Precalc!! Please help
divide £64 in the ratio5 3: