Aiesha
Aiesha Aiesha
  • 24-02-2015
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00

Respuesta :

BrainacHead
BrainacHead BrainacHead
  • 24-02-2015
5 Bars of soap for $4.00 Why? Because you if you buy two it cost $8.00 or buy three pack and you'll get 15 for $12.00
Answer Link
jonese1
jonese1 jonese1
  • 24-02-2015
It is cheaper to buy 2 5packs because your total will be $8 not $10 so you end up saving $2 a dollar per pack
Answer Link

Otras preguntas

What distinguishes one element from another?
3. What are the dangers of snake bites in horses and other large animals specifically cows? I picked biology because ya'll don't have Vet science so that's what
In a food chain, assume worms → bluebirds → hawks. What would happen to the hawk population if bluebirds became extinct? A. The hawk population would incr
A Noh play is similar to Greek theatre. a. True b. False
When President Franklin d. Roosevelt took office, he passed the _____ program, which stressed passing as much legislation as possible. First Hundred Days Firesi
if a dozen eggs cost $1.35,what is the unit cost?
what is 4/3 as a mixed number
How can the reader tell that Beowulf is an epic poem?
Select all of the answers that apply. Surface currents are driven by _____. 1. wind 2. the moon 3. temperature 4. salinity 5. density
Gateway drugs are not as serious as other drugs true or false