miabeasley
miabeasley miabeasley
  • 26-05-2017
  • Mathematics
contestada

Math problem I would like some help

Math problem I would like some help class=

Respuesta :

n36reeves
n36reeves n36reeves
  • 26-05-2017
Rather than go through all your options, the easiest way to do this is to make a substitution yourself and see if it matches one of the options.


We have:

x+y=6 and x=y+2

We can solve for x on the first one to get x=6-y

Because we have to equations equal to the same thing (x) we can combine them like so:

6-y=y+2

If we rearrange by adding a y to both sides we can see it matches the final choice,

(flipped to match the way they organized it)
y+2+y=6

The final choice is correct.
Answer Link

Otras preguntas

3x+7=5x-21 Find the value of x
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?
A television is reduced by 20% to £420. What is the original price?
Just making sure 1 and 2 are corrcet
Estimate the solution of the system (x+y=4. 2x-y=6) by sketching a graph of each linear function.Then solve the system algebraically.use your estimate to judge
Express the given quantity as a single logarithm and simplify: 3logx+2log(y-2)-5logx
Help help help help thanks lol
What is the exact volume of the cone 4 in and 7 in
The class has 360 unit cubes in a bag. Johnnie divides the unit cubes equally among 8 groups. How many unit cubes will each group get? A 40 B 44 C 45 D 48 The
Alice collected donations of $50, $125, $10, $210, $50, $24, and $175 for charity. What is the mean of her collections?