samehkhaled
samehkhaled samehkhaled
  • 25-04-2014
  • Mathematics
contestada

Michael's mom paid $2.40 for a 3/4 pound box of cereal.How much is that per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-04-2014
Take $2.40 and divide by 3/4. That gives you $3.20 per pound.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-04-2014
First you would change 3/4 to a decimal number 0.75 Then divide 2.40 by 0.75 which gives you 3.2
Hope this will help you
Answer Link

Otras preguntas

if 59.3 grams of potassium chlorate decomposes, how many grams of oxygen gas can be produced? 2 kclo3 → 2 kcl 3 o2
In "the yellow wallpaper," the author explores the theme of how society defines sickness and health. Explain what the commonly held view of sickness and health
another company offers a rate of $0.05 per minute.How would you find the unit rate per hour?
a package of ground beef cost $6.98. the price per pound is $1.86. how many pounds of gorund beef asing in the package? round to the nearest hundredth.
Ayer nosotros ______ en un restaurante famoso. (3 points) Question 3 options: 1) comemos 2) comimos 3) comen 4) comeremos ¿Qué ____________ tú en el mercado
701 km- 523 km 445 m
Which of the following is the leading source of income for panamá?
What is the inverse fraction of: g(x) = -5x-1 {Please explain how you got the answer}
Which American industry first used machines to do work previously done by hand? A. textiles B. shoemaking C. guns D. cotton farming
the The climate of Western Europe is a marine climate and most of its abundant moisture comes from the Pacific Ocean. true or false