aileenzerr3318 aileenzerr3318
  • 21-06-2017
  • Mathematics
contestada

Maggie bought 3 dozen muffins from a baker for $48. Find the costs of 1 dozen muffins and 9 dozen muffins.

Respuesta :

SamuelS
SamuelS SamuelS
  • 21-06-2017
we will say that d = 1 dozen. and y = cost

we know that 3 dozen is 48. so
3d = 48.

to get the cost of 1d, we have to get the 3 to change into a 1. the only way to do this is to divide 3 by 3. if we divided the left side by 3 we must also do the right so:
3d = 48
1d = 16

so 1 dozen = 16

to change 3d into 9d we have to multiply by 3. we again have to do this to both sides. so:
3d = 48
9d = 144
Answer Link

Otras preguntas

3/4 h -12= 8 5/8 pls answer with a detailed explanation
VIEW IMAGE 9. The parent or basic absolute value function, f (x)= xl, is transformed to become 1 g(x)= -lal. Which of the following are true about f (x) and g(x
0.4 x 0.17 i need a answer plsss
If m/ABC = 3x+12 and m/CBD=x-8, then find x.
Calculate the determinant for the following matrix. -3 5 -2 2
Making a compromise can mean doing something that you would rather not or doing something differently, so everyone involved benefits in some way. Which scenario
Look carefully at the model. Plants take in the increased ground water and use the water for photosynthesis. Plants also release water into the atmosphere as a
The fifth term of the number parttern 15,10,5,0
HIGHLIGHT > AND NOTES (a) Taro costs $7.00 per kilogram. What is the cost of a taro that weighs 510 grams? $2.83 $3.57 $4.28 $5.10 (b) A taro costs $4.20. Wh
What is the simplest form of [tex]\sqrt) 3025[/tex]