Antonia1
Antonia1
22-04-2015
Mathematics
contestada
1kg costs £1.28. what is the cost of 250g
Respuesta :
iGreen
iGreen
23-04-2015
First, convert 1 kg to g.
1 kg = 1000 g
So 1000 g = 1.28
Set up a proportion:
1000/1.28 = 250/x
Cross multiply:
1000x = 320
Divide 1000 to both sides:
x = 0.32
So 250g costs £0.32
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 37+ )
Otras preguntas
What is the purpose of a coelom? a. provide a space for internal organs to be stored and allowed to grow b. concentrate sense organs for cephalization c. sto
Which class of organic compounds has molecules that contain nitrogen atoms? (1) alcohol (3) ether (2) amine (4) ketone
In what region of sub-Saharan Africa is Islam the predominant religion? A.Kalahari Dessert B.West Africa C.Congo Basin D.East Africa
Given the balanced equation representing a reaction: Fe2O3 + 2Al--> Al2O3 + 2Fe During this reaction, the oxidation number of Fe changes from (1) +2 to 0 as
What is seven minus eight over three?
what role did steam technology play in the industrail revoluation
"Besides, what could they see but a hideous and desolate wilderness, full of wild beasts and wild men-and what multitude there might be of them they knew not...
How did enlightenment ideas lnfluence governments during the 18th century
Which sentence does not contain any errors in comma usage? A. According to my uncle, the great outdoors, is the best place to be in the summer. B. Hey wat
Danielle built a rectangular dog run that is 8 feet wide and has an area of 208 square feet. What is the length of Danielle’s dog run?