kylarodriguez44 kylarodriguez44
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

If you can buy four bulbs of elephant garlic for $8 then how many can you buy with $32?

Respuesta :

kphung76127
kphung76127 kphung76127
  • 22-08-2017
Set up a proportion

4 bulbs/$8 = x bulbs/$32

8*4=32
4*4=16=x

Final answer: 16 bulbs
Answer Link
hellopeople74
hellopeople74 hellopeople74
  • 23-10-2020

Answer:

you can buy 16 bulbs with $32

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What happens to carbon dioxide molecules in the calvin cycle reactions?
On what date did hijacked planes crash into the World Trade Center building in New York City? A) November 9, 2001 B) September 9, 2011 C) November 11, 2000 D
The thymus functions strictly in maturation of t cells. the thymus functions strictly in maturation of t cells. a. True b. False
For this problem, we assume that we are on planet-i. the radius of this planet is r =4200 km, the gravitational acceleration at the surface is gi =9.1 m/s 2 , a
Four students have applied to a special program and only one can be accepted. they have taken a battery of 12 tests and all have exactly the same average score.
√245c^2 simplify : I got it 7c √5 But the answers are : A) 7c^2 √5c B) 7c^4 √5c C) 7 √5c^5 D) 49c^2 √5 HELP PLEASE, and please explain . Thank you
Can athletic events be considered random events? Explain.
The measure of angle KMN = ?? degrees
Which element would most likely have a positive electron affinity
After the fusion of myoblasts, the muscle fiber loses its ability to do what?