Alanbukowski Alanbukowski
  • 26-08-2017
  • Mathematics
contestada

Joslyn wants to buy 4 packs of pens for 12$ each and a pack of pencils for 6$ how much money does she need

Respuesta :

blessedcboriginal
blessedcboriginal blessedcboriginal
  • 26-08-2017
4*12=48
6*1=6

48+6=54

She would need $54
Answer Link
spookyrevenge
spookyrevenge spookyrevenge
  • 26-08-2017
If one pack of pens costs $12, then 4 packs of pens must cost 12×4 dollars, which is 48

4 packs of pens that cost $12 each is $48 for ONLY the pens.

If she also wants one pack of pencils that costs $6, then take the cost of the pens and add $6

$48+$6 is $54.

Joslyn needs $54 to buy the pens and pencils
Answer Link

Otras preguntas

What was the effect of the townshend act by Britten?
based on the MLA style guide, what do you need to submit with a research paper?
a physical property that describes how something feels
Around the 14th century why were the cities of Nanjing,Calicut,Mogadishu and Venice significant.
What is the purpose of nostril?
The term for "correcting a wrong that was done" is .
The media impacts our values and beliefs about marriage both in a positive and negative way
what kind of wave causes a strong undertow
How would the building of underwater cities contribute to the fastest growing environmental science fields?
85/100 in simplest form