desantiagoperlowtcu8
desantiagoperlowtcu8 desantiagoperlowtcu8
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 19-03-2021

Answer:

$6.50/candle

Step-by-step explanation:

The unit price here is the total price divided by the number of candles, or

$19.50

---------------- = $6.50/candle

3 candles

Answer Link

Otras preguntas

Which form of the verb agrees with the subject and completes the sentence? My grandparents __________ a time without computers. a. remembers b. remember
Why did the population of New France remain small compared with the populations of other regions in North America?
Lymphocytes produce special proteins against foreign invaders called _____. a. macrophages b. antigens c. antibodies d. lymph
How do I divide pi by 1000?
What is the ratio, but NOTthe unit rate, if Dawn drinks 12 cups of coffee in 6 hours?
Which of the following contributed to early British defeats in the French and Indian War? (1 point) a. British failure to form an alliance with the Native Ameri
Where does a peptide bond form?
14.603 rounded to the nearest hundred is
Why can you multiply or divide both terms of a ratio by the same number without changing the value of the ratio
Groups of the periodic table correspond to elements with: A. The same color B. The same atomic number C. Similar properties D. Similar numbers of neutrons