deyahnadouglasowtjuc
deyahnadouglasowtjuc deyahnadouglasowtjuc
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

bananas are $0.59/pound, how much will 25 bananas cost?

Respuesta :

82116
82116 82116
  • 25-09-2017
The answer would be $14.75. You would have to do .59 times 25 bananas and you would would get $14.75.
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-09-2017
25 lbs at 0.59 per lb = 25 * 0.59 = $ 14.75 <==
Answer Link

Otras preguntas

Which unit measures work? pound joule newton meter the lesson is Work and Machines
Aiden rode his mountain bike over some trails in a state park. He biked a total of 5.5 miles. How many yards did Aiden bike? (There are 1,760 yards in a mile.
What are the manufacturing products,role or service sector in manufacturing industry in Pakistan
Blossom Company reports the following information (in millions) during a recent year: net sales, $10,810.0; net earnings, $324.3; total assets, ending, $5,380.0
Match each equation on the left with its simplified version from the choices on the right. Do not solve. (not all the choices will be used.) -2(3x-10)=15 __ A.
A bowling ball of mass 10.2 kg moves in a straight line at 3.03 m/s. How fast must a Ping-Pong ball of mass 3.309 g move in a straight line so that the two bal
Solve 2.5=x/6. I’m confused
* How did the people irrthe video improve on their first try at a solution?"
Find the answer to 120% of 150
Which expressions are equivalent to x3x+8x3x?