Amaya12Slayyin Amaya12Slayyin
  • 22-09-2015
  • Mathematics
contestada

what is the answer for this ,$2.99 for 14 lb

Respuesta :

SamMartinez SamMartinez
  • 22-09-2015
If you are trying to find the unit rate, or amount per pound, you would divide 299 by 14, and add the decimal point where it was. So, 299/14=21.35. After you do the division, move the decimal point 2 places to the left. So, 21.35 with the decimal point 2 places to the left=21 cents. So the unit rate of 2.99 for 14 pounds is 21 cents per pound.

That's your answer

Sam 
Answer Link

Otras preguntas

find y for x= 1,2,3,and 4y=2x     y=3x+1   y=x-5    y=-5x+6
use reference angles to find the exact value of tan 405 deg
Help with problem 14?!
a bank allows university students a 1000 overdraft facility on their bank accounts. in one month a student was 675 overdrawn. the next month the same student
Our galaxy contains roughly 250000000000 stars. How many billion is this?
if f(x)=2x+1,what is f(-3)
Though most volcanoes are mountains, most mountains are not volcanoes, why or why not?
Hi, can you help with this problem:(-50)/2
What are 2 thirds of 800
i need help writing an equation from a graph