Seudónimo Seudónimo
  • 24-10-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of admission to an amusement park is $9.50 plus $1.50 per ride. What would the cost be for someone who went on 9 rides? show your work and explain

Respuesta :

theartistcamryn
theartistcamryn theartistcamryn
  • 24-10-2017
1.50 x 9= 13.50 the price of rides times the number of rides
13.50 + 9.50 = 23.00 the total price of rides plus addmission
the answer is 23.00 dollars!
Answer Link

Otras preguntas

I NEED HELP OR I WILL FAIL!!!!!PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!​
Ryan buys 6.4 gallons of gas for $24.64. Find the unit price in dollars per gallon. If necessary, round your answer to the nearest cent
What is 3/4 turn into a percentage?
Authoritative parents can best be characterized as having which type of relationship with their children?
fractions that have same value,such as 5/6 and 2/8​
which cell organelles function resembles the function of the brain in higher animals
Parallel light waves hit the surface of a still lake and reflect in the same direction. Which interaction of light and matter does this illustrate? scattering d
What is the area of this parallelogram??
(98 POINTS)!!!!!! PLEASE HELP PLEASE!!!!!!!!!!!!!
what's would this be 2x+3=5x-4