Thomas2005 Thomas2005
  • 23-10-2015
  • Mathematics
contestada

you buy a bag of dog food for $12.59 and a bottle of dog shampoo for $4.75. How much more did the dog food cost than the shampoo?

Respuesta :

MomoLofty MomoLofty
  • 23-10-2015
   $12.59
-  $  4.75
___________
=  $7.84

   $7.84
+ $4.75
_____________
= $12.59

The dog food cost $7.84 more than the shampoo. 

Answer Link

Otras preguntas

How was the legislative branch in rome organized
Is 4/8 less than 5/6
What prefix would form an antonym when added to "appropriate"? un in re none of the above
What new Mediterranean power conquered and absorbed Greek culture?
What is 0.0000000734 estimated as the product of a single digit and a power of 10? ________ × 10_________
The original price of an item plus a sales tax of 8.5 % write an expression? I need help ASAP
What was the key reason for the ending of the native civilizations of America?
Which of the following novels were written in the 1960s and did not deal with the subject of war?
Describe in a few sentences, why you think artists rarely use symmetrical balance in their work? What are some other ways artists can create a visually appealin
How do I write an equation that has variables on both sides and has a solution of -3