kekewold7730 kekewold7730
  • 21-11-2017
  • Business
contestada

Refer to table 13-12. what is the fixed cost of production at betty's bakery?

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 04-12-2017
Fixed cost = Total cost - Variable cost.

Given that the variable cost is $13 and the total cost is $38 when 1 unit of good is produced, then

Fixed cost = $38 - $13 = $25.
Answer Link

Otras preguntas

A table of values of a linear function is shown in the image. Find the output when the input is n. Type your answer in the space provided.
Solve x: (On the attachment), please help, homework due in for tomorrow! X
Read the following passage and answer the question that follows: Contrary to the popular impression, the Spartans had two kings, not one. Spartan kings were he
The ratio of carbon-14 to carbon-12 in a piece of wood discovered in a cave is R = 1/816. Estimate the age of the piece of wood.
Which issue did Henry Clay and Daniel Webster use to try to defeat Andrew Jackson in the 1832 presidential election?
what is the epic of gilgamesh
Marco Marco round at the numbers 2.5 hundred 48 to 2.55 what place value did marco round
How do you simplify 4x^3 (x^2 -5x+4)
Item 19 A room in the shape of a rectangular prism measures 15 feet by x feet by 12 feet. Write a simplified expression for the volume (in cubic feet) of the ro
PLZ HELP!!!!!!how many atoms are in 6.8 miles of sulfur