mai014l mai014l
  • 22-11-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples went from $1.99 per lb to $3.19 per lb in four years. Find the rate of change of the price of apples.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2017
This is

$3.19 - $1.99
-----------------   =     1.20 / 4  = $0.30 per year
         4
Answer Link

Otras preguntas

What’s the a Average weight of a 5 8 inch man
24. Why did Anne Frank’s book start becoming very popular in 1955?
What was Orpheus known for?
Dr. Gonzalez is considering joining the Garden Club. If he pays a $25 membership fee, he can buy rosebushes from the club at a reduced price of $10 each. If he
What the heck does this mean lol
Select the correct answer. What are the coordinates of point B in the diagram? A. (3.25, -2.5) B. (4, -5) C. (1, 3) D. (2.5, 0)
please helppill give brainliest​
Why was the Anti-Defamation League (ADL) formed?
What is the product?(6r-16-87-3)​
help! please and thank you :)