Nicolelovesu Nicolelovesu
  • 25-11-2017
  • Mathematics
contestada

Rami buys 3 pounds of oranges . If the cost is represented by c, what is the cost per pound

Respuesta :

nickmh2 nickmh2
  • 25-11-2017
It's C/3 since c is the total price of the total weight of the oranges and there are three pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Kim drives 378 miles and uses 18 gallons of gasoline. At that rate, how many miles can she go on 24 gallons of gas?
what kind of society do marks and Engels encourage after the collapse of capitalism? why do they believe that only the forcible overthrow of all existing social
One gallon of of paint covers about 450 square feet how many square feet will 1.5 gallons cover?
92 divided by 76912 awnser
Use an associative law to find an expression equivalent to v + (u + 99)
Egardless of the selection methods used, it is essential that the selection procedure be:
Explain why it is important for a diabetic to check with a doctor prior to beginning an exercise program.
Which type of people would have been influenced by the chavin?
Mr. Rao buus a computer, a printer and a scanner for $2543. The computer costs $1502 more than the printer. The printer costs $123 more than the scanner. How mu
Find the approximate side length of a square game board with an area of 164 in2