ambersanjose123 ambersanjose123
  • 24-11-2015
  • Mathematics
contestada

zasha spent $6 on packages of gum.How many more packages of gum that cost $1.20 each can she buy if she has a $20 bill

Respuesta :

Since3122015
Since3122015 Since3122015
  • 24-11-2015
Assuming that she had a $20 bill after buying the $6 of packages of gum:

[tex]\frac{20}{1.2}\\\frac{50}{3}\\16.667\\16[/tex]

16 packages of gum
Answer Link

Otras preguntas

A dealer sold a painting for $800. She made a profit of 25% on the price she paid for it. Calculate the price she paid for the painting.
Larry and Donna bought a sofa at the sale price of $1,536. The original price of the sofa was $1,920.
The New England colonists were known for their focus on hard work, frugality and diligence as a constant display of a person's faith and spirituality, instead o
For the equation 17h+6=40, select the appropriate property of equality to move the constant term to the right side of the equation.(20pt) A. Division Property o
what is the name of a solution whose concentration of solute is equal to the maximum concentration that is predicted from the solutes solubility ​
what is a -phobia? pls I need to know
Pick one science theory and give me 5-10 facts about it.
What is the wavelength of the electromagnetic radiation needed to eject electrons from a metal?
Which of the following is not an example of a contact force
b. Write this expression 20 x 20 x 20 x 20 x 20 using exponent