sierranicolereul254 sierranicolereul254
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

Two burgers and one hotdog cost $4.82. At the same price ,one burger and two hotdogs cost $3.70. How much does a hotdog cost?

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 22-01-2018
Hello!

Let's use 'x' to represent the cost of the burger, and 'y' to represent the cost of the hotdog.

2x + y = 482

× + 2y = 370

2x + 47 = 740

-3y = -258

y = 86 cents

2x + 86 = 482

2x = 396

x = 198

A burger costs $1.98 and a hot dog costs $.86

I hope this didn't confuse you, I'm not very good at explaining!
Answer Link

Otras preguntas

do you think social evils come to an end​
If Ants get their energy from producers, which trophic level would the antlion be?
Find (f-g)(x) if f(x)=3x-5 and g(x)=x2-5x+4
Let D = {-2 -1. 0. 1. 2}. Is D a subset of itself? Explain.
What object is 386,000 km from Earth?
How did the Declaration of Independence justify colonial independence
ease read each question carefully! You may use a submit by Tuesday night. Have a great rest of the Question 1 Who were the first people to live in New Mexico?​
What are the effects of wind currents? 28 Points and brainiest.
Yulia is twenty-four years old. She has been fit and lean her whole life and recently has begun to put on an unhealthy amount of weight. She goes to her doctor
Please help me match them