mahaleyrenee5311 mahaleyrenee5311
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Is this price correct? 3.4 lbs of pears at $1.64 per pound priced at $5.58.

Question 1 options:




True




False

Respuesta :

carlosego
carlosego carlosego
  • 01-02-2018
What you must do for this case is a multiplication to get the total cost of buying 3.4 lb of pears.
 We know that each pound of pears is at $ 1.64. Then 3.4 lb of pears will be
(3.4) * (1.64) = 5.576
 Nearest cent
 5.58$
 answer
 TRUE
Answer Link

Otras preguntas

what important characteristic is needed to define a population
What are the coordinates for the outlier in the data? ( , )   x 3 4 3 4 6 8 5 7 2 y 1 8 3 7 28 7 6 3 9
what is another name for the circulatory system
Danielle has taken five math tests so far this year. The tests are out of twenty points, and she has gotten the following scores. 17, 19, 20, 14, 16 What is the
How does our society today see slavery ?
Papyrus was used as a surface for the Egyptian writing system called a. cuneiform. b. hieroglyphics. c. inscribing. d. pictographs.
Which statement best describes how Wheatley’s word choice in "To the King's Most Excellent Majesty" expresses her colonial values?
What color will a star be with a surface temperature of 5000 6000 K? A. blue B. red C. yellow D. white
list the reforms that napoleon made as leader of france
What words can you make out of change for each letter that you see changes in everyday life